top of page

איסטנבול. קונסטנטינופול. צאריגראד (עיר המלכים) מאז נוסדה בידי הקיסר קונסטנטינוס במאה הרביעית הייתה למרכז עולמי של יצירה תרבותית וארכיטקטונית רבת הקף. בירתן של שתי אימפריות אדירות; העיר היושבת על מוצא הבוספורוס, צומת בין הדרך ההסטורית שחברה את אירופה לאסיה ואת הצפון (דרך הים השחור והים התיכון) אל הדרום. כאן היה מרכזה של הכנסייה הביזאנטית ולימים מושבו של הסולטאן העות'מאני, שהיה במשך 400 שנה ראש כל המאמינים הסונים. העיר שהעירה את הדמיון ורוח היצירה של אמנים מפורסמים והייתה משאת נפש לתיירים ונוסעים בכל הדורות.  עיר שיש לחתור לעומקה כדי לגלות את כל השכבות הרבות שהותירו חותמן עליה. עמוסת היסטוריה ובה בעת עיר חיה ותוססת, המרכז הכלכלי והרוחני של תורכיה בת ימינו. מעטות הערים בעולם המצטיינות בעושר וגיוון מרתקים כל כך כדי להכירה לאורכה, לרוחבה ולעומקה, יש להקדיש לה סיור מיוחד משלה. סמינר זה יציג לפניכם חלק מפניה הרבים של עיר מיוחדת זו, בדגש על מרכזיותה לנצרות ולאסלאם.

יום ד' 1/9/1918 העיר במבט פנורמי.
 

נצא בטיסת בוקר מתל אביב לאיסטנבול (İstanbul), אליה נגיע בשעות הבוקר המוקדמות. היום יוקדש להכרת העיר: נתחיל בתצפית פנורמית על איסטנבול מגבעת צ'אמליג'ה (Çamlica) ונתרשם ממורכבותה הפיזית וההיסטורית של העיר הגדולה. נפליג אל "מגדל הבתולה" (Kulesi Kiz ). ניסע בצמוד לחומת העיר העתיקה לאורך ים השיש. נגיע לרובע איופ (Eyup), נעלה ברכבל ונבקר בבית הקפה פייר לוטי (Loti Pierre). נרד ברגל דרך בית הקברות למסגד איופ ונבקר בקברו של איופ אנסארי (Ensari Eyup), ממקורבי הנביא מוחמד. לינה באיסטנבול.

יום ה' 2/9/2018: לב העיר העתיקה ומיצרי הבוספורוס.
 

היום יוקדש לאתרי העיר העתיקה: נתחיל בהיפודרום, שבמרכזו ניצב האובליסק המצרי ובמסגד הכחול - בעל ששת הצריחים. נרד אל מאגר תת-קרקעי (Sarnıçı Yerebatan) בו אצרו מים מימי הקיסר יוסטיניאנוס. נמשיך לטייל ברגל בין סמטאות העיר העתיקה למסגד המעניין של סוקולו פאשה (Paşa Sukulu)וכנסיית איה סופיה הקטנה (Sofia Aya Küçük), שהפכה למסגד ונערוך טיול רגלי בשכונה אופיינית. נבקר במסגד רוסתם פאשה (Paşa Rüstem) בעל אריחי הקרמיקה המיוחדים. אחר הצהרים נשוטט בשוק המצרי ונפליג לאורך חופיו של מיצר הבוספורוס ונעלה לתצפית מרהיבה מעל האוניברסיטה של משפחת קוץ' (Üniversitesi Koç) לינה באיסטנבול.

יום ו' 3/9/2018: מעל ולאורך קרן הזהב.
 

את יומנו נפתח במסגד הסולימניה (Camii Sülimaniye), פאר יצירתו של הארכיטקט הגאון, סינאן (Sinan Mimar). נבקר בקברי הסולטאן סלימאן המפואר, בימיו הגיעה האימפריה העות'מאנית לשיאה ובקברי אשתו האהובה, הנסיכה הרוסיה רוקסלנה, היא האסקי הורם (Hürem Haski). נרד לכיוון קרן הזהב (Halic) בדרך נפקוד את קברו של סינאן. נמשיך אל ח'אנים, שאינם אלא מרכזים בהם יושבים בעלי מלאכות מסורתיות. בהגיענו אל הקרן נסייר ברגל ברובעים פנר (Fener) ובאלאט, בהם התגוררו בעבר בני העדות הלא מוסלמיות, ובהן קהילת יהודי קושטא המפורסמת. מכאן נלך אל הפטריארכיה האורתודוכסית של קונסטנטינופול, שהעומד בראשה הוא המנהיג החשוב ביותר של מאמיני זרם זה. אחרי ארוחת הצהרים. נבקר במוזיאון הפסיפסים (Müzesi Mozaik) שאינו אלא ארמונם של קיסרי ביזאנטיון. לסיומו של יום נערוך ביקור ראשון בבזאר הגדול (Kapalıçarşı).

יום ש' 4/9/2018: כנסיות ביזאנטיות ומסגדים עות'מאניים.

 

נתחיל את ביקורנו באיה-סופיה (Sofia Aya), הכנסייה המרשימה, שהייתה המרכז הדתי של העולם הביזנטי.נמשיך לביקור במוזיאון לאמנות תורכית ואיסלאמית, המציג אוסף אמנות איסלאמית הכולל, ציורים, קליגרפיה, כלים וחפצים. נרד אל תחנת המוצא של האוריינט אקספרס ונמשיך לאורך חופי קרן הזהב. אחר הצהרים ניסע לביקור בכנסיית קארייה (Kariye), בה פסיפסים וציורי קיר מהמאה ה-14 ובמסגד שהוקדש לבתו של הסולטאן סולימאן המפואר. לקראת ערב נקנח בסיור היכרות עם הבזאר הגדול.

יום א 5/9/2018: העיר החדשה

בבוקר נצא למסגד נור-אוסמנייה (Camii Nuruosmaniye) המייצג את ראשית תקופת הבארוק התורכי. נמשיך לביקור בארמון דולמבאחצ'ה (Sarayı Dolmabahçe), העצום והמרשים, שחזיתו משתרעת על גדת הבוספורס ולא נחמיץ את ההרמון (Harem) של הסולטאנים. נמשיך למסגד תת-קרקעי (Camii Yeraltı) שאינו מוכר אף למרבית תושבי העיר. נעלה אל מגדל גלאטה (Galata) ממנו נשקפים חלקי העיר במלוא הדרם. המגדל ניצב בלב הרובע היהודי שהיה כאן במאות 19 – 20 .אם נוכל, נבקר בבית הכנסת "נווה שלום" ) במידה ויתאפשר). מכאן ניסע אל כיכר טקסים (Taksim), לב העיר החדשה. נטייל לאורך הרחוב הראשי, איסתיקלאל (Istiklal) מדרחוב הומה ותוסס, ונראה מבנים יפים מן המאות ה-18 וה-19, נבקר בשוק הפרחים ובשוק הספרים הסמוך. נסור למוזיאון הצבאי (Müzesi Askeri), בו מנגנת מדי יום תזמורת היניצ'רים. נעלה לכוס תה של ערבית בפארק אולוס (Ulus) הצופה אל הבוספורוס.

יום ב' 1.4.9.89 :אל אדירנה

היום נעזוב את איסטנבול וניסע צפון-מערבה. בדרכנו נעבור בגשר מיוחד במינו, בעיירה בויוק צ'קמג'ה (Çekmece Büyük) נמשיך אל אדירנה )Edirne ,)היושבת במפגש הגבולות בולגריה ויוון. העיר הייתה הבירה השנייה של האימפריה העות'מאנית. נבקר באתרי העיר השונים: מסגדים מיוחדים, גשרים עות‘מאנים מרשימים בגודלם, מכלול ייחודי של בית חולים מימי הסולטאן ביאזיט (Sultan Küliyesi Beyazit ) ועוד. לקראת ערב נשוב ללינה באיסטנבול.

יום ג' 1.4.9.89 :איזניק (ניקאה)

עם בוקר נצא לכיוון העיר איזניק (İznik) הידועה יותר בשמה ההסטורי, ניקאה (Nicaea).
נחצה במעבורת את מפרץ איזמיט ונגיע לעיר הקטנה שחומותיה הרומיות-ביזאנטיות עדיין עומדות באתרן. ניכנס דרך השער הדרומי (Gate Yenişehir) אל העיר העתיקה, השומרת עדיין על מבנה קלאסי של עיר רומית. נבקר בכנסיית הגיה סופיה, שבנה הקיסר יוסטיניאנוס במאה ה-6. ניקאה היתה אתרן של שתי ועידות כנסייה חשובות. השניה ביניהן נערכה בכנסייה זו. נמשיך אל המסגד הירוק (Camii Yeşil), דוגמה נאה למסגד מראשית התקופה העות'מאנית. איזניק היתה מאות בשנים מרכז לייצור קרמיקה צבעונית ומסורת זו נמשכת עד היום. נבקר באחד מבתי המלאכה המשמרים מסורת עתיקה זאת. נטייל אל אגם איזניק הקסום. אחר הצהרים נשוב לאיסטנבול דרך העיר איזמיט (İzmit), היא ניקומדיה (Nicomedia) העתיקה, בה הוצא להורג, לפי המסורת, גיאורגיוס הקדוש, יליד העיר לוד. העיר היתה בירת החלק המזרחי של האימפריה הרומית ולידה הביס הקיסר קונסטנטינוס את אויבו ליקיניוס, קרב שבעקבותיו הוכרזה הנצרות כדת העליונה באימפריה הרומית. לעת ערב נשוב לאיסטנבול. ארוחת ערב במסעדה לסיום הטיול.

יום ג' 1.4.9.89 :איזניק (ניקאה)

עם בוקר נצא לכיוון העיר איזניק (İznik) הידועה יותר בשמה ההסטורי, ניקאה (Nicaea).
נחצה במעבורת את מפרץ איזמיט ונגיע לעיר הקטנה שחומותיה הרומיות-ביזאנטיות עדיין עומדות באתרן. ניכנס דרך השער הדרומי (Gate Yenişehir) אל העיר העתיקה, השומרת עדיין על מבנה קלאסי של עיר רומית. נבקר בכנסיית הגיה סופיה, שבנה הקיסר יוסטיניאנוס במאה ה-6. ניקאה היתה אתרן של שתי ועידות כנסייה חשובות. השניה ביניהן נערכה בכנסייה זו. נמשיך אל המסגד הירוק (Camii Yeşil), דוגמה נאה למסגד מראשית התקופה העות'מאנית. איזניק

היתה מאות בשנים מרכז לייצור קרמיקה צבעונית ומסורת זו נמשכת עד היום. נבקר באחד מבתי המלאכה המשמרים מסורת עתיקה זאת. נטייל אל אגם איזניק הקסום. אחר הצהרים נשוב לאיסטנבול דרך העיר איזמיט (İzmit), היא ניקומדיה (Nicomedia) העתיקה, בה הוצא להורג, לפי המסורת, גיאורגיוס הקדוש, יליד העיר לוד. העיר היתה בירת החלק המזרחי של האימפריה הרומית ולידה הביס הקיסר קונסטנטינוס את אויבו ליקיניוס, קרב שבעקבותיו הוכרזה הנצרות כדת העליונה באימפריה הרומית. לעת ערב נשוב לאיסטנבול. ארוחת ערב במסעדה לסיום הטיול.

יום ד' 1.4.9.19 :הסיום הגדול
 

נקדיש את כל הבוקר לביקור יסודי בארמון טופקאפי (Topkapı), משכנם של הסולטאנים העות‘מאנים מן המאה ה-15 עד למאה ה-19. כיום משמש כמוזיאון המציג אוספים מדהימים של תכשיטים, כלי חרסינה, כלי נשק, מלבושים וחפצים יקרי ערך אחרים מחצר המלכות העות'מאנית. לא נפסח גם על הביקור בהרמון (Harem) מכאן נמשיך אל המוזיאון הארכאולוגי, בו שבו ממצאים חשובים מארץ ישראל וביניהם כתובת השילוח ולוח גזר. את השעות המעטות שיוותרו אחר הצהרים נקדיש לסיבוב אחרון בבזאר הגדול. לקראת ערב ניסע לשדה התעופה, ונטוס חזרה לתל אביב.

מחיר הטיול לאדם בחדר זוגי:

 • לאדם בחדר זוגי בקבוצה של 30 איש ומעלה: 1395 יורו.

 • לאדם בחדר זוגי בקבוצה של 25-29 איש: 1495 יורו.

 • לאדם בחדר זוגי בקבוצה של 20-24 איש: 1595 יורו (מידיבוס).

 • לאדם בחדר זוגי בקבוצה של 15-19 איש: 1775 יורו (מידיבוס).

 • תוספת לחדר יחיד: 325 יורו.

 

המחיר כולל:

טיסה בינלאומית סדירה של Airlines Turkish בקו – ת"א – איסטנבול – ת"א.

7 לילות בבית מלון בדרגת תיירות טובה. (4*) בעיר העתיקה.

ערכות שמע אישיות לכל אורך הטיול.

כלכלה : ארוחות בוקר.

ארוחת ערב במסעדה לסיום הטיול.

מידיבוס\אוטובוס תיירים צמוד, נוח וממוזג.

כניסה לאתרים המופיעים בתוכנית.

דמי שתייה (טיפים).

שייט על הבוספורוס כמפורט בתוכנית.

דמי רישום.

מיסי נמל, בארץ ובחו"ל .

הדרכה: יסכה הרני וד"ר שמעון גת.

מדריך מקומי צמוד לכל הטיול.

המחיר אינו כולל:

 • הוצאת דרכון או הארכת תוקפו.

 • ארוחות צהרים וערב.

 • שינוי ממועד הטיסה הקבוצתית.

 • הוצאות בעלות אופי אישי.

דמי ביטול:  
בהתאם לדף התנאים הכלליים (לקבוצות)
המעודכן של רואים עולם החברה להגנת הטבע.

הערות:

תכנית היום הראשון והיום האחרון תקבע בהתאם לשעות הטיסה. בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה.

טיסות:
 

TK 793 01SEP TLVIST 0500 0715

TK 790 08SEP ISTTLV 2020 2230

 • מלונות עליהם התבססה ההצעה (אין לראות ברשימה זו רשימה סופית ומחייבת):
   

 • ** המלונות הרשומים כאן הם המלונות בהם אנו עושים שימוש ברוב המוחלט של טיולנו, גם אם לא יימצא מקום במלון זה נדאג לשמר את רמת המלונות הגבוהה בכל הטיול.

הרשמה במשרדי החברה להגנת הטבע רואים עולם
טלפון: 03-752-7777: מייל info@roimolam.co.il

רחוב מנחם בגין 14 .רמת גן 52700

bottom of page